Interwencja i prewencja.
Systemy sygnalizacji pożaru
Bezpieczeństwo pożarowe budynków
Robert Robok
Kierownik projektu, ekspert obszaru ppoż.
Kierownik projektu, ekspert obszaru ppoż.
Robert to doświadczony kierownik projektu
z 16-letnim doświadczeniem w branży technicznej i szeroko rozumianej branży budowlanej, o specjalności ochrona ppoż. Kieruje projektami z naciskiem na jakość i zamknięcie w określonym czasie i budżecie, zrealizował m.in. inwestycję o wartości 31 000 000 złotych. Posiada doświadczenie w powstawaniu obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych pracujących zarówno w cyklu ciągłym, jak i w obiektach oświatowych oraz sakralnych, także w warunkach nadzoru konserwatora zabytków.
Wypada żałować, że nie wszyscy uczestnicy rynku nieruchomości są świadomi roli, jaką pełnią systemy sygnalizacji pożaru. Stanowią one ważny element ochrony przeciwpożarowej budynków i w znaczny sposób chronią – zarówno życie, jak i mienie w przypadku wystąpienia pożaru, ułatwiając przeprowadzenie na czas ewakuacji ludzi z zagrożonych stref.
System sygnalizacji pożaru składa się wiele elementów. Są to przede wszystkim detektory (czujki). To one wykrywają pożar we wczesnej fazie i pozwalają na podjęcie szybkiej reakcji oraz dalszą realizację scenariusza pożarowego. Odbywa się to dzięki powiązaniu z centralą oraz modułami sterującymi i monitorującymi, dzięki czemu system po wykryciu zagrożenia uruchamia sygnalizację optyczno-akustyczną, a sygnał transmitowany jest dodatkowo do zarządcy budynku bądź Straży Pożarnej lub centrum monitoringu.
Moduły (EKS) mogą również automatycznie otworzyć klapy oddymiające, zamknąć klapy odcinające w kanałach wentylacyjnych, sprowadzić windy na dół, a także odciąć zasilanie urządzeniom niebezpiecznym lub rozprzestrzeniającym pożar. Uruchamiane są także instalacje tryskaczowe.