Interwencja i prewencja.
Systemy sygnalizacji pożaru

Bezpieczeństwo pożarowe budynków

Robert Robok

Kierownik projektu, ekspert obszaru ppoż.

BIO Autora
110
111

Wypada żałować, że nie wszyscy uczestnicy rynku nieruchomości są świadomi roli, jaką pełnią systemy sygnalizacji pożaru. Stanowią one ważny element ochrony przeciwpożarowej budynków i w znaczny sposób chronią – zarówno życie, jak i mienie w przypadku wystąpienia pożaru, ułatwiając przeprowadzenie na czas ewakuacji ludzi z zagrożonych stref.

Robert Robok
112

Z tekstu dowiesz się

  • Czym jest bezpieczeństwo pożarowe budynków oraz jakie przepisy je regulują w Polsce.
  • Jakie urządzenia są zaliczane do systemów przeciwpożarowych zgodnie z przepisami.
  • Dlaczego instalacja systemu sygnalizacji pożaru (SSP) jest ważna dla ochrony ludzi, mienia oraz budynków.
  • Jak działa system sygnalizacji pożaru, w tym jego funkcje, takie jak detekcja pożaru, sygnalizacja, przekazywanie alarmu i współpraca z innymi systemami w budynku.
  • W jakich budynkach i obiektach przepisy nakładają obowiązek instalacji SSP.
  • Kiedy i gdzie wymagane jest stosowanie SSP ze względu na przepisy prawne, wymogi ubezpieczeniowe oraz zdrowy rozsądek właścicieli i zarządców budynków.
Usługi i technologie

System sygnalizacji pożaru składa się wiele elementów. Są to przede wszystkim detektory (czujki). To one wykrywają pożar we wczesnej fazie i pozwalają na podjęcie szybkiej reakcji oraz dalszą realizację scenariusza pożarowego. Odbywa się to dzięki powiązaniu z centralą oraz modułami sterującymi i monitorującymi, dzięki czemu system po wykryciu zagrożenia uruchamia sygnalizację optyczno-akustyczną, a sygnał transmitowany jest dodatkowo do zarządcy budynku bądź Straży Pożarnej lub centrum monitoringu.

Moduły (EKS) mogą również automatycznie otworzyć klapy oddymiające, zamknąć klapy odcinające w kanałach wentylacyjnych, sprowadzić windy na dół, a także odciąć zasilanie urządzeniom niebezpiecznym lub rozprzestrzeniającym pożar. Uruchamiane są także instalacje tryskaczowe.

113