Tomasz Kuczera
Data Center & ICT Program Manager, MBA.
Data Center & ICT Program Manager, MBA.
Dyrektor Operacyjny Data4 w Polsce
Dyrektor Operacyjny Data4 w Polsce, inwestor i operator centrów danych, z blisko 20-letnim doświadczeniem w branży Data Center. Zdobył bogate doświadczenie w projektowaniu, uruchamianiu i eksploatacji kilku tysięcy metrów kwadratowych powierzchni DC o łącznej mocy kilkudziesięciu MW. Jego projekty wyróżniają się nie tylko imponującymi rozmiarami, ale także dużą złożonością techniczną, organizacyjną i proceduralną. Jego misją jest nie tylko skuteczne zarządzanie infrastrukturą Data Center, lecz także opracowywanie strategii zapewniających ciągłość operacyjną przy jednoczesnym dążeniu do doskonałości technicznej i organizacyjnej.
Polski rynek DC rozwija się dynamicznie, a prognozy szacują jego rozwój w latach 2023-2029 wskaźnikiem CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) na poziomie 15,1%. Uważni obserwatorzy zapewne już zauważyli, że od ponad 2 lat mamy do czynienia z „eksplozją” inwestycji w duże, tzw. hiperscalowe obiekty (betonowe kolosy), lokalizowane w Warszawie i jej najbliższych okolicach. Na 40 największych komercyjnych obiektów data center, aż 25 znajduje się na Mazowszu, stanowiąc prawie 68% całkowitej powierzchni serwerowej polskiego rynku. Duża ilość informacji marketingowych reklamujących te inwestycje sprawia wrażenie, że tylko one są realizowane i tylko one mają sens istnienia na rynku komercyjnym.
radca prawny, partner w praktyce Nieruchomości i Budownictwa CMS
W ogólnie rozumianej branży pompowej pracuje 15 lat. Przez 6 lat u polskiego producenta pomp dla energetyki i górnictwa, od 9 lat w firmie Wilo. Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Segmentu Rozwiązań Systemowych. Zadaniem Zespołu jest współpraca z Użytkownikami końcowymi pomp, głównie w zakresie modernizacji całych instalacji. Jest również odpowiedzialny za współpracę z Klientem OEM, głównie są to producenci węzłów cieplnych, agregatów chłodniczych, itd.
Perspektywy
Ostatnie lata to rozkwit rynku centrów danych w Polsce, a prognozy wskazują na jego dalszy, dynamiczny wzrost, spowodowany rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu obiekty. Szacuje się, że w latach 2024-2030 liczba tego typu inwestycji wzrośnie niemal trzykrotnie, z około 200 MW do ponad 500 MW. Zainteresowanie zagranicznych operatorów i inwestorów spowodowane jest m.in. pojawiającymi się w dotychczas bardzo popularnej strefie FLAP-D problemami związanymi z zakazem lokalizacji centrów danych, dostępem do odpowiedniej infrastruktury energetycznej, dostępnością gruntów, jak również stale rosnącymi kosztami budowy. Powyższe czynniki mają bezpośrednie przełożenie na konieczność poszukiwania nowych lokalizacji w regionach takich jak Włochy, Hiszpania, Skandynawia, a także Polska.
Z uwagi na obecny brak ograniczeń prawnych, celowanych w centra danych, dużą dostępność gruntów, stosunkowo dobrze rozwiniętą sieć energetyczną oraz rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe w naszym regionie, Polska jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce dla lokalizacji centrów danych typu hyperscale, jak i pozostałych typów centrów danych, przez kluczowych operatorów.
Ten dynamiczny rozwój rynku i rosnące zapotrzebowanie stawiają jednak przed inwestorami oraz operatorami wiele wyzwań, zarówno technologicznych, jak i prawnych.
Rodzaje centrów danych a aspekty prawne
Na rynku polskim możemy obecnie dostrzec różne typy centrów danych: enterprise, Edge, colocation czy hyperscale. Każdy z tych modeli pełni inną rolę w świecie przetwarzania danych i wiąże się z odmiennymi wymaganiami technologicznymi i prawnymi, a przez to – również z różnymi wyzwaniami. Przykładowo, tworzenie centrów danych typu enterprise czy też Edge, które to stanowią mniejsze, lokalne centra danych, nie wiąże się zasadniczo z koniecznością spełnienia tak wielu wymogów prawnych, budowlanych czy związanych z planowaniem przestrzennym, jak budowanie centrów typu hyperscale, gdzie co do zasady wymagane będzie przeprowadzenie standardowej procedury administracyjnej, w szczególności poprzez uzyskanie decyzji środowiskowej czy pozwolenia na budowę oraz spełnienia szeregu innych wymogów prawnych.
Wyzwania prawne rynku centrów danych
Nasze doświadczenia pokazują, że w Polsce wyzwaniem dla projektów typu colocation i hyperscale nie jest dostępność gruntów, lecz może nim być dostępność odpowiedniej mocy prądu czy infrastruktury energetycznej na potrzeby realizacji dużych projektów. Z tego powodu szczególnie atrakcyjne wydają się tereny poprodukcyjne, zwłaszcza gdy zlokalizowane są w dużych miastach, ich bezpośrednim sąsiedztwie lub okolicach. Problem stanowić mogą również pojawiające się sytuacje „blokowania” mocy przez podmioty działające spekulacyjnie, które uzyskują warunki przyłączenia do sieci energetycznej na dużą moc, a następnie nie realizują projektów inwestycyjnych, równocześnie uniemożliwiając to innym konkurencyjnym podmiotom.
Wszystkie typy centrów danych, a szczególnie hyperscale, z roku na rok będą się również mierzyć z coraz bardziej restrykcyjnymi wymogami unijnymi związanymi z celami klimatycznymi oraz obowiązkiem raportowania np. zużycia energii i wody. Z tego powodu, inwestorzy powinni przygotowywać się do realizacji inwestycji data centers z częściowym wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, magazynów energii czy też z zastosowaniem rozwiązań odzyskiwania ciepła wytwarzanego przez centra danych i ponownego jego wykorzystywania.
Relacja pomiędzy DC a ekologią - najważniejsze rozwiązania i technologie