Agnieszka Gostomska

Facility and Administration Manager,
Polpharma Biologics

BIO Autora

Agnieszka Gostomska

Facility and Administration Manager
w Polpharma Biologics SA

Wzmacniając tożsamość firmy

Budowanie angażujących, hybrydowych środowisk pracy

68
69

W kontekście hybrydowego środowiska pracy, budowanie tożsamości organizacyjnej staje się szczególnie trudne. Pracownicy, którzy pracują zdalnie są oddzieleni od „rdzenia” firmy, co osłabia ich poczucie przynależności do organizacji. Firmy muszą zatem znaleźć sposób, aby stworzyć spójną kulturę organizacyjną, która będzie włączająca, angażująca i dostępna dla wszystkich, bez względu na miejsce pracy.

Agnieszka Gostomska

Marta Weber-Szostak

Regional Operations Manager Sodexo Polska

Pokaż bio autora

Manager z prawie 10-letnim doświadczeniem w branży food. Specjalizuje się w dostarczaniu zrównoważonych usług cateringowych, w tym kompleksowej obsługi restauracji oraz organizacji spotkań biznesowych. Jako Manager Operacyjny, Marta zarządza rozproszonym zespołem, świadcząc usługi dla Klientów z różnych branż w całej Polsce. W swojej pracy skupia się na zapewnianiu spersonalizowanych rozwiązań na najwyższym poziomie.

W dobie transformacji pracy, gdzie tradycyjny model biurowy ustępuje miejsca pracy zdalnej i hybrydowej, największym wyzwaniem staje się utrzymanie silnej tożsamości organizacyjnej i zaangażowania pracowników. Kluczowa jest rola liderów w budowaniu więzi w rozproszonych zespołach. Brak codziennych interakcji osobistych powoduje ryzyko izolacji i osłabienia relacji. W tym kontekście liderzy muszą świadomie dążyć do integracji zespołów, organizując regularne spotkania oraz tworząc przestrzeń do dzielenia się pomysłami i współpracy.

Istotna jest także elastyczność przestrzeni biurowej, która w modelu hybrydowym pełni nową funkcję. Biuro staje się miejscem spotkań, kreatywności i współpracy, a nie jedynie przestrzenią do codziennej pracy. Adaptacja przestrzeni, umożliwiająca dostosowanie jej do różnych form pracy – od indywidualnej po zespołową – staje się kluczowym czynnikiem w budowaniu zgranego zespołu. 

Świadcząc usługi dla Klientów można dostrzec, jak ich przestrzenie pozwalają dostosować się do różnych stylów pracy. Strefy ciszy, tzw. "focus rooms", to małe, dźwiękoszczelne kabiny, które sprzyjają indywidualnej pracy i koncentracji. Z drugiej strony, strefy współpracy – przestrzenie otwarte, wyposażone w modułowe meble – pozwalają na szybkie dostosowanie układu pomieszczeń do potrzeb zespołów (np. do burzy mózgów lub warsztatów).

Biura hybrydowe są obecnie wyposażone w nowoczesne technologie, które ułatwiają współpracę na odległość. Systemy wideokonferencyjne wysokiej jakości (np. z technologią AI do automatycznego kadrowania mówców) to teraz must-have. Klienci dominujący w branży IT wykorzystują  również rozwiązania oparte na rzeczywistości rozszerzonej (AR), które pozwalają pracownikom zdalnym bardziej zaangażować się w spotkania na żywo, co może być inspiracją do wdrożenia przez inne firmy. Wspólne platformy do zarządzania projektami, które są powszechnie dostępne, również odgrywają kluczową rolę – umożliwiają śledzenie postępów, wymianę informacji i współpracę w czasie rzeczywistym. 

Istotnym aspektem przy budowaniu atrakcyjnego środowiska pracy są przestrzenie wspólne. Kuchnie biurowe w kawiarnianym stylu z darmową kawą i przestrzenią do krótkich spotkań, to miejsca, z których pracownicy chętnie korzystają. Dobrym rozwiązaniem są też restauracje pracownicze, serwujące smaczne i zrównoważone posiłki w atrakcyjnym dla pracowników systemie dofinansowania. Odgrywają one ogromną rolę w podnoszeniu komfortu pracy w biurze i mogą być dodatkową zachętą do chociażby częściowej rezygnacji z pracy zdalnej.

Aby zachęcić pracowników do regularnych wizyt w biurze, warto zainwestować w strefy relaksu i nieformalne przestrzenie integracyjne. W wielu  firmach z  sukcesem wdraża się przestrzenie  wyposażone w wygodne kanapy i rośliny, jak również pokoje gier czy sale do medytacji. Coraz więcej organizacji decyduje się również na wdrożenie na terenie swoich biur usług takich, jak salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz studia masażu i siłownie, które nie zawsze są bezpłatne. Pracownikom daje to poczucie, że mają w zasięgu wszystko, czego potrzebują.

Komentarz towarzyszący
70
Zarządzanie

Współczesny pracownik potrzebuje przestrzeni dostosowanej do różnych stylów pracy:

  • Miejsca do koncentracji i pracy w ciszy.
  • Sale konferencyjne do pracy zespołowej.
  • Strefy relaksu i soft seatingi.
  • Elastycznych stref, które można dostosować do bieżących potrzeb.
  • Kabin akustycznych minimalizujących hałas.
  • Biura przypominającego komfort prac
71