Piotr Mindykowski

Manager ds. Zarządzania Energią, Żabka Polska

BIO Autora

Integracja i interpretacja

Dane jako zasób w dążeniu do optymalizacji energetycznej

23

Przy rozważaniu efektywności wdrożenia systemów do zarządzania zużyciem energii należy wziąć pod uwagę, że jest ona zależna od tego, w jakim stopniu zoptymalizowany jest obiekt. 

Gdy poziom zautomatyzowania jest bardzo wysoki i nie występują kwestie dodatkowych opłat dystrybucyjnych, potencjał dalszej optymalizacji jest znacząco niższy niż w przypadku obiektów dopiero zaczynających proces poprawy efektywności. 

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku właściwie funkcjonujących budynków kontrola wyników na bieżąco jest więcej niż wskazana.

24

Marcin Kwasiborski

Head of Energy Efficiency Department,
ENGIE Services

Pokaż bio autora

Ponad 20 lat doświadczenia na rynku FM i zarządzania energią w sprzedaży, promowaniu i wdrażaniu projektów w tych obszarach

Zagadnienie energooszczędności w budynkach obejmuje wiele aspektów i warto je uporządkować. Zauważamy dwa główne powody, dla których zarządcy nieruchomości skupiają się na tym obszarze: redukcja kosztów operacyjnych i raportowanie ESG. Osiągnięcie niższego kosztu opłat za media z kolei można rozdzielić na długoterminową redukcję zużycia oraz niższą taryfę. 

Autor odnosi się do obu grup działań – słusznie, ich jednoczesne wprowadzanie maksymalizuje efekty. W aspekcie redukcji zużycia kluczowy jest dostęp do danych pomiarowych (zarówno historycznych, jak i bieżących) oraz ich prawidłowa agregacja i analiza. Oszczędności w zużyciu energii nie da się zmierzyć bezpośrednio, a zatem potrzebujemy poziomu odniesienia z przeszłych (tzw. baseline), a także bieżących pomiarów w okresie badanym po wprowadzeniu rozwiązań energooszczędnych wraz z formułami uwzględniającymi czynniki zmienne (np. pogoda lub zajętość obiektu) umożliwiającymi sensowne porównanie wartości zużyć. 

Możliwa jest skalowalność podejścia – analiza może dotyczyć całego budynku albo jego części, wielu lub jednego rodzaju energii, danej instalacji lub urządzenia – konieczny jest tutaj pomiar zużycia w analizowanym obszarze. W dziedzinie energii elektrycznej stosowane są czasem analizatory z inteligentną identyfikacją charakteru zużycia, co pozwala wyłowić różne grupy odbiorników. 

Dane pomiarowe z przeszłości i bieżące gromadzone w przestrzeni systemu Energy Management są podstawowym narzędziem oceny efektu działań energooszczędnościowych i bazą do uzupełniania sterowania procesami o kolejne algorytmy w oparciu o doświadczenie ekspertów, a także sztuczną inteligencję. Dają szansę na implementację nowych rozwiązań w instalacjach. 

Te ostatnie wiążą się nieraz z inwestycją w obszarach m.in. recyrkulacji, rekuperacji i wykorzystania warunków zewnętrznych, a także umożliwienia pracy urządzeń ze zmienną sterowaną wydajnością, a to prowadzi do modelu biznesowego współpracy zarządcy z partnerem typu EPC (Energy Performance Contract), w którym partner inwestuje własne środki, a rozliczany jest z zadeklarowanego poziomu oszczędności w długim okresie. Model ten pozwala właścicielowi/zarządcy na zoptymalizowanie energochłonności obiektu i realne oszczędności bez angażowania własnych środków i takie podejście oferuje ENGIE Services.

Komentarz towarzyszący
25
ESG

Monitorowanie parametrów energetycznych, optymalizacja zużycia energii i pobieranej mocy czynnej, redukcja opłat dystrybucyjnych, inwestycje w Odnawialne Źródła Energii — wszystkie te aspekty składają się na efektywność energetyczną.

Nie da się jednak jej osiągnąć bez monitorowania parametrów energetycznych. Nie wystarczy jedynie zbieranie danych z zintegrowanych systemów telemetrycznych, kluczową rolę odgrywa również  ich interpretacja, a także przedsięwzięcie konkretnych działań w oparciu o wielowątkową analitykę.

26