Usługi i technologie
-------------- produkty i technlogie,
-------------- usługi i serwisy,
-------------- technika i inżynieria,
-------------- cleaning,
-------------- bezpiezceństwo,
-------------- i wiele innych.
-------------- produkty i technlogie,
-------------- usługi i serwisy,
-------------- technika i inżynieria,
-------------- cleaning,
-------------- bezpiezceństwo,
-------------- i wiele innych.
Poznaj praktyczną stronę branży - stań się świadomym zamawiającym.
Dyrektor Techniczny
w APSYS POLSKA
Dyrektor Techniczny w APSYS POLSKA
Dyrektor Działu Technicznego w APSYS POLSKA od 16 lat, zarządzający i modernizujący obiekty handlowe na terenie całej Polski. Ma 25-letnie doświadczenie w eksploatacji i inwestycjach oraz budowie centrów handlowych, biurowych, bankowych i hipermarketów spożywczych zdobywane w APSYS Polska, wcześniej projektowanie i wykonawstwo instalacji dla obiektów handlowych i bankowych w ABB Instal oraz w Banku Zachodnim. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, na którą indeks zdobył jako jedną z głównych nagród w turnieju Młodych Mistrzów Techniki. Propagator i promotor nowych technologii, wspiera energooszczędne, ekologiczne rozwiązania. Autor wielu artykułów branżowych, panelista i ekspert biorący udział w konferencjach branżowych. Inicjator i mentor Forum Dyrektorów Technicznych przy Polskiej Radzie Centrów Handlowych.
Rozsądnie zarządzajmy systemami chłodzenia, przede wszystkim tymi wykorzystującymi w procesach fizycznych gazy, których emisja negatywnie oddziałuje na środowisko.
Uwzględniajmy także rozsądną gospodarkę przemysłową, leśną i rolniczą, aby nie doprowadzić do globalnego deficytu chłodu.
Proces chłodzenia, zwłaszcza w instalacjach bytowych, ściśle wiąże się z pojęciem komfortu cieplnego. Aby zapewnić optymalne warunki pracy w przestrzeniach biurowych lub przemysłowych, konieczne jest utrzymanie temperatury i wilgotności na odpowiednim poziomie.
Co to jest komfort cieplny? Jest to stan równowagi cieplnej, w którym człowiek nie odczuwa ani chłodu, ani ciepła. Istotnym czynnikiem jest również wilgotność powietrza, która wpływa na samopoczucie.
Choć przepisy nie precyzują optymalnych wartości temperatury i wilgotności w pomieszczeniach biurowych, powszechnie przyjmuje się, że latem powinna wynosić 24ºC ± 2°C, a zimą 21ºC ± 1°C. Wilgotność względna powinna mieścić się w zakresie 40-60%. Instalacje HVAC projektowane są w taki sposób, aby spełniać te wymagania w różnych warunkach.
W celu utrzymania odpowiedniej temperatury stosuje się lokalne lub centralne urządzenia chłodząco-grzewcze, takie jak klimakonwektory wentylatorowe oraz centrale wentylacyjne. Z kolei kontrola wilgotności powietrza jest kluczowa zwłaszcza zimą, a główną rolę odgrywają centralne nawilżacze powietrza umiejscowione przy centralach wentylacyjnych. Latem zazwyczaj nie stosuje się nawilżania powietrza.
Koszt utrzymania optymalnych warunków środowiskowych w pomieszczeniach zależy głównie od zużycia energii elektrycznej. Kluczowym pojęciem staje się zatem optymalizacja energetyczna budynku oraz jego system zarządzania. W ich kontekście istotne są dwa elementy:
A) poprawny projekt, uwzględniający wszystkie aspekty użytkowe budynku,
B) sprawny i odpowiednio skonfigurowany system zarządzania instalacjami, tzw. BMS (Building Management System).
Zasadą nadrzędną jest to, aby budynek wykorzystywał energię w sposób racjonalny, dostosowując temperaturę mediów zasilających układy chłodzenia i grzania do bieżących warunków zewnętrznych. Utrzymywanie stałej temperatury mediów przez cały rok generowałoby niepotrzebne koszty. System zarządzania budynkiem powinien dostosowywać układy HVAC do aktualnych potrzeb, a użytkownicy obiektu powinni mieć możliwość lokalnej regulacji parametrów powietrza. Jednak nadmierna swoboda w regulacji temperatury często prowadzi do nieracjonalnego korzystania z systemów chłodzenia i ogrzewania. Przykładem może być ustawianie zadajnika na skrajnie niską lub wysoką temperaturę w nadziei na szybsze osiągnięcie pożądanych warunków, co w rzeczywistości nie przyspiesza procesu.
Aby zapobiec powstałym błędom, zaleca się stosowanie tzw. ograniczeń ukrytych, np. możliwość zmiany temperatury tylko o ±2°C oraz ograniczenia w wyborze trybów pracy. Latem należy wykluczyć tryb grzania, aby uniknąć sytuacji, w których część budynku jest chłodzona, a część ogrzewana.
Minimalizacja ingerencji użytkowników w system to klucz do ekonomicznego zarządzania energią. Nawet najlepiej zaprojektowany budynek, jeśli jest nieodpowiednio zarządzany i pozostaje niezoptymalizowany, może stać się energochłonny.
Ze względu na zmiany klimatyczne chłodzenie budynków wydaje się naturalną drogą do zachowania komfortu przebywania w budynkach.
Jednak intensywne chłodzenie może również przyczyniać się do zużywania zasobów naturalnych.
W jaki sposób należy kompleksowo podejść do tematu chłodzenia obiektów? Jakie rozwiązania warto zastosować i co powinniśmy o nich wiedzieć?