W jaki sposób BRITA dba o bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne?

Zdrowa woda

63
W kontekście doniesień o wybuchu epidemii Shiga, toksycznej E. Coli w Wielkiej Brytanii, w maju bieżącego roku, a następnie przerwaniu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w związku z wykryciem szczepu tych bakterii w Sekwanie, powraca temat bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego. W Polsce w porze letniej lokalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne również ostrzegają przed wodą niezdatną do picia lub skażonymi kąpieliskami. Zagrażają nam nie tylko bakterie E.Coli, lecz także inne, rozwijające się w wodach stojących. W BRITA opracowaliśmy nowoczesne narzędzia, aby zapewnić bezpieczeństwo wody w miejscach użyteczności publicznej.
Bezpieczeństwo higieniczno-sanitarne w Polsce i jakość wody na świecie

Zacznę od kilku faktów na temat zasad bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego. W Polsce są one ustalane przez Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, Państwową Inspekcję Sanitarną oraz liczne akty prawne, m.in. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294). Dotyczą miejsc pracy i użyteczności publicznej, gdzie powinny być udostępnione pomieszczenia higieniczno-sanitarne (tj. np. szatnie, umywalnie, jadalnie, łazienki) oraz zapewniony dostęp do wody zdatnej do picia. Musi ona spełniać kryteria czystości oraz określone w rozporządzeniu standardy parametrów mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych. Nadzór prowadzony jest przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Zapewnienie odpowiedniej jakości wody stanowi jedno z wyzwań XXI wieku. Dane UNESCO są alarmujące: do światowych wód dziennie trafia aż 2 miliony ton ścieków, 1 na 9 osób korzysta z wody pitnej z niesprawdzonego źródła, z kolei aż 2,4 miliarda ludzi nie posiada dostępu do urządzeń sanitarnych. 

To wszystko sprzyja rozwojowi epidemii i zakażeń bakteriami heterotroficznymi, które wykorzystują materiały organiczne jako źródło węgla. Należą do nich: E. Coli, Legionella, pałeczka ropy błękitnej, pałeczka zapalenia płuc, enterobakterie, Acinetobacter baumannii, przecinkowiec cholery, laseczka sienna. Często kolonizują one sieci instalacji wodnych, mogą pojawić się podczas awarii i napraw oraz wymiany odcinków. W BRITA znaleźliśmy jednak na to rozwiązanie.

Nowoczesne rozwiązania bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego

Jakie nowoczesne narzędzia można wykorzystać, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii w wodzie stojącej, również tej w kranach i dyspenserach, umieszczanych w miejscach publicznych, szkołach czy zakładach pracy? 

Obserwując mądrość natury, dochodzimy do wniosku, że woda musi płynąć, aby nadawała się do spożycia. Dlatego w BRITA wprowadziliśmy nową, samoczyszczącą się funkcję PureProtect, która doskonali naszą sprawdzoną technologię higieniczną dyspensera do wody. W rezultacie otrzymujemy czystą, smaczną i przefiltrowaną wodę.

W jaki sposób działa ta rewolucyjna funkcja w dyspenserze do wody BRITA? 

  • Utrzymuje wodę w ciągłym ruchu w dyspenserze, dzięki czemu zarazki i bakterie nie mają szans na rozmnażanie;
  • Zmniejsza ich rozwój w dystrybutorze wody o 99%. 

Ponadto woda w dyspenserze BRITA jest wielokrotnie filtrowana przez filtr CLARITY Protect z węglem aktywnym i membraną mikrofiltracyjną 0,15 mikrona. Większość znanych nam bakterii osiąga wielkość od 1 do 10 mikronów. Jednak, co istotne, najmniejsze odkryte przez naukowców bakterie w próbce grenlandzkiego lodowca miały wielkość 0,2 mikronów[1]. W naszym wcześniejszym filtrze Clarity Taste, opracowanym dla instytucji medycznych, zastosowana membrana miała wielkość 0,5 mikrona, ale postęp w badaniach nad bakteriami pozwolił nam na dalsze podniesienie standardów. Obecnie filtr, który był pierwotnie używany wyłącznie w placówkach służby zdrowia, jest już dostępny w standardzie, we wszystkich dyspenserach BRITA.

[1] http://laboratoria.net/home/9824.html.

To pierwszy na rynku samoczyszczący dyspenser do wody, którego nie trzeba przepłukiwać, dzięki czemu nie marnujemy wody. System dostosowuje częstotliwość czyszczeń do zachowania użytkowników. Pozwala na zachowanie standardów higieny nawet w rzadko odwiedzanych miejscach, gdzie woda w dystrybutorze może znajdować się przez dłuższy czas (wystarczy 48 godzin dla pogorszenia jej jakości i wzrostu ryzyka rozwoju bakterii).

Ta funkcja w dyspenserach do wody rozszerza już wysokiej jakości standardy higieny marki BRITA, przez co idealnie sprawdzi się również w rzadziej odwiedzanych biurach i obiektach (czyli tam, gdzie woda może stać przez dłuższy czas).

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych standardach bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego w dyspenserach do wody BRITA? 

Skontaktuj się ze mną:

RAFAŁ KANIA
National Key Account Manager

64