Krystian Pypłacz

Dyrektor Operacyjny Data4 w Polsce

BIO Autora

Sztuczna inteligencja

Najpotężniejsze narzędzie na świecie

56
57
Zastosowania AI znajdziemy w medycynie, edukacji, ochronie przyrody czy w systemach zapewniających bezpieczeństwo. To tylko kilka przykładów obecnego funkcjonowania najpotężniejszej technologii rozwiniętej przez człowieka. Dzięki dalszemu przyrostowi mocy obliczeniowej oraz zaawansowanym algorytmom, AI może rozwiązywać wielowymiarowe problemy, wyznaczając nowe granice ludzkich możliwości.
58

Europa zmaga się z następującymi wyzwaniami związanymi z implementacją AI:  

Niedobór wykwalifikowanej kadry

Według Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, w 2023 roku brakowało około 500 tysięcy specjalistów AI. Sytuację pogarsza fakt, że europejscy eksperci coraz częściej wybierają pracę w USA lub Azji

Nakłady na rozwój technologii 

W 2023 roku Europa zainwestowała jedynie 6,4 miliarda dolarów w sektor AI, co stanowi spadek o 29% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla porównania USA przeznaczyły na ten cel 67,2 miliarda dolarów, a Chiny 8,77 miliarda.

Niedobór infrastruktury energetycznej

W Europie nie ma wystarczającej infrastruktury energetycznej, aby obsługiwać modele szkoleniowe tej wielkości, więc branża będzie musiała wzmocnić istniejące lokalizacje lub przenieść się do nowych, skupionych wokół obszarów, w których jest dostępna moc i rozwiązać problem opóźnień. 

Obiekty

Na tle intensywnych inwestycji w USA i Chinach, Europa koncentruje się na odpowiedzialnym wdrażaniu AI, kładąc nacisk na bezpieczeństwo, przejrzystość i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

W 2022 roku wartość europejskiego rynku AI wynosiła około 22 miliardy dolarów, a do 2027 roku ma wzrosnąć do 50 miliardów.

59