ESG

-------------- ekologia i energia,
-------------- prawo i finanse,
-------------- governance i social,
-------------- ślad węglowy,
-------------- raportowanie ESG.

36

Budowanie strategii energetycznej to wyzwanie na lata.

37

Katarzyna Chwalbińska - Kusek

Partner, Head of ESG Advisory at Baker Tilly TPA

BIO Autora

Co nowego w ESG

Dwudziestolecie ESG i szczyt klimatyczny ONZ w Baku

38

Okiem ekspertki w telegraficznym skrócie

Przedstawiamy nową rubrykę ESG, w której będziemy informować o najważniejszych zmianach w tym obszarze i wspierać naszych czytelników w procesie nawigacji po zagadnieniu.

Do jej prowadzenia zaprosiliśmy Katarzynę Chwalbińską-Kusek, która będzie przedstawiać zmiany w otoczeniu legislacyjnym i kluczowe wydarzenia w obszarze ESG, a także pokaże, jak wdrażać je bez szkody dla biznesu na przykładach najlepszych praktyk rynkowych.

39

Marcin Kwasiborski

Head of Energy Efficiency Department,
ENGIE Services

Pokaż bio autora

Ponad 20 lat doświadczenia na rynku FM i zarządzania energią w sprzedaży, promowaniu i wdrażaniu projektów w tych obszarach

20 lat ESG: Jak branża FM przyczynia się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju?

Obszar Facility Management jest odpowiedzialny za taktyczno-operacyjne wdrażanie praktyk związanych z ESG.  ENGIE Services, spółka z międzynarodowej Grupy ENGIE - działającej w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, jako jeden z kluczowych europejskich dostawców usług FM dostrzega wśród Klientów wzrost gotowości do rozpoczynania projektów proekologicznych.

Facility Management przechodzi obecnie istotną zmianę definicji swojego zakresu działań. Nasze doświadczenie szczególnie skupia się na technicznym FM, którego tradycyjne rozumienie jako utrzymanie infrastruktury nieruchomości w dobrym stanie  w długim okresie to wobec kierunków działań w obszarze ESG o wiele za mało. Wydarzenia takie jak COP29 kolejny raz potwierdzają, że nie ma odwrotu od strategii dążenia do neutralności klimatycznej, której dwoma fundamentami jest zredukowana emisja i zmaksymalizowana absorpcja wszystkich gazów cieplarnianych.

Obserwacja praktyki działań na poziomie poszczególnych obiektów na rynku komercyjnym nie przynosi jednoznacznie optymistycznych ocen. ENGIE jako światowy i europejski dostawca usług energetycznych, w tym FM, oferując szereg eksperckich usług i projektów skierowanych na energooszczędność i ograniczanie emisji ma możliwość porównania postaw i rzeczywistych zachowań właścicieli w różnych krajach. Widoczne różnice w podejściu klientów wyraźnie wskazują na inne pakiety czynników motywacyjnych do realizacji tych działań. Jako pierwszy trzeba wskazać świadomość ekologiczną – i tu, także dzięki informowaniu o decyzjach COP29  i stanowisku Unii Europejskiej, w tym Polski, widzimy wyraźny jej wzrost.

Trudno znaleźć decydentów odwracających się od potrzeby ograniczania wpływu na klimat. Kolejny bardzo ważny czynnik to ten ekonomiczny – możliwość zaoszczędzenia własnych wydatków na energię i zaoferowania niższych opłat najemcom. W rzeczywistości model biznesowy oparty o przenoszenie tych opłat na użytkowników końcowych w wielu przypadkach osłabia zapał do inwestowania w rozwiązania proekologiczne - widzimy często niedostateczną presję z ich strony, Wreszcie legislacja krajowa – tu obserwujemy największy dystans polskiego rynku do liderów europejskich. W Niemczech czy Francji ustanawia się prawo krajowe realizujące założenia dyrektyw unijnych w kilka tygodni, w Polsce zaległości liczymy w latach. Mimo to jesteśmy w drodze do celu, a skuteczne narzędzie mechanizmu ETS wkrótce dotrze i do nas. Ambicje są widoczne, ale ciągle jeszcze obserwujemy dużo więcej deklaracji niż rzeczywistych działań.

Komentarz towarzyszący
40
ESG

W tym roku świętowaliśmy wiele 20 leci. 20 lecie przystąpienia Polski do UE oraz z tym wiążące 20lecia wielu firm na polskim rynku.

Pamiętajmy, iż w 2024 obchodzimy również 20 lecie akronimu ESG. No właśnie, ESG to wcale nie jest nowy termin i nie wyskoczył nagle nie wiadomo skąd, aby utrudnić życie firmom.

41