Deska
kreślarska
-------------- design i architektura,
-------------- projektowanie,
-------------- zarządzanie projektem,
-------------- materiały i marki.
-------------- design i architektura,
-------------- projektowanie,
-------------- zarządzanie projektem,
-------------- materiały i marki.
Fizyczną przestrzeń buduje się na wielu poziomach – my przybliżamy je do siebie.
starszy architekt,
APA Wojciechowski Architekci
starszy architekt, APA Wojciechowski Architekci
Architektka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, półrocznego stypendium na Wydziale Architektury w Tampere University of Technology w Finlandii, a także studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Odbyła staże zawodowe w Jordanii i Tunezji. Związana z pracownią APA Wojciechowski Architekci od 2007 roku. W 2013 roku uzyskała uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Należy do Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 2019 członkini OW SARP, obecnie pełni funkcję sekretarza Koła Architektury Zrównoważonej SARP.
Wzięła udział w wielu projektach biurowych, mieszkaniowych oraz handlowo-usługowych m. in: Riverview w Gdańsku (obiekt nominowany do nagrody Miesa van der Rohe), obiektów biurowych (siedziba DSV w Warszawie, Skyliner), wielkopowierzchniowych obiektów usługowo – handlowych (Galeria Malta w Poznaniu, Galeria Jurajska w Częstochowie, Galeria Północna w Warszawie), a także zespołów z kategorii mixed use: licznie nagradzana Elektrownia Powiśle w Warszawie (obiekt nominowany do nagrody Miesa van der Rohe).
W ostatnich latach, jako architektka prowadząca, kierowała zespołem projektowym, którego praca zaowocowała wielokrotnie nagrodzonym projektem osiedla Riverview w Gdańsku. Projekt ten otrzymał nagrodę za Najlepszą Gdańską Realizację Architektoniczną 2018-2019, a także zdobył nominację do nagrody im. Miesa van der Rohe. Ponadto zdobył tytuł Budowy Roku oraz zwyciężył w European Property Awards 2020-2021.
Nurt architektury organicznej odwołuje się w swojej idei do zwrotu ku naturze, ergonomii, zgodności, równowagi czy harmonii. Podwaliną wspomnianej filozofii jest myśl amerykańskiego architekta przełomu XIX i XX wieku, Louisa Sullivana, który głosił, że forma powinna podążać za funkcją: „Form follows function”, a problem zawiera w sobie rozwiązanie i je podpowiada. Według Sullivana formę budynku należy odszukać, a nie ją nadać.
U podstaw każdego nurtu w architekturze i sztuce leży filozoficzne czy też etyczne poszukiwanie. Wynika ono najczęściej z potrzeby rozwoju, udoskonalenia, ewolucji, a czasem przeciwstawienia się temu, co było wcześniej, poszukiwania nowego otwarcia.
Mimo że nurt architektury organicznej powstał w początkach XX wieku, projekty w tym duchu powstają do dziś. Nadal odznaczają się świeżością i aktualnością, a sama idea żyje i ma się dobrze. Warto zwrócić na nią uwagę również dlatego, że stajemy w obliczu kryzysu klimatycznego.