Usługi i technologie
-------------- produkty i technlogie,
-------------- usługi i serwisy,
-------------- technika i inżynieria,
-------------- cleaning,
-------------- bezpiezceństwo,
-------------- i wiele innych.
-------------- produkty i technlogie,
-------------- usługi i serwisy,
-------------- technika i inżynieria,
-------------- cleaning,
-------------- bezpiezceństwo,
-------------- i wiele innych.
Poznaj praktyczną stronę branży - stań się świadomym zamawiającym.
Dyrektor Techniczny
w APSYS POLSKA
Dyrektor Techniczny w APSYS POLSKA
Dyrektor Działu Technicznego w APSYS POLSKA od 16 lat, zarządzający i modernizujący obiekty handlowe na terenie całej Polski. Ma 25-letnie doświadczenie w eksploatacji i inwestycjach oraz budowie centrów handlowych, biurowych, bankowych i hipermarketów spożywczych zdobywane w APSYS Polska, wcześniej projektowanie i wykonawstwo instalacji dla obiektów handlowych i bankowych w ABB Instal oraz w Banku Zachodnim. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, na którą indeks zdobył jako jedną z głównych nagród w turnieju Młodych Mistrzów Techniki. Propagator i promotor nowych technologii, wspiera energooszczędne, ekologiczne rozwiązania. Autor wielu artykułów branżowych, panelista i ekspert biorący udział w konferencjach branżowych. Inicjator i mentor Forum Dyrektorów Technicznych przy Polskiej Radzie Centrów Handlowych.
Warto podkreślić, że w większości przypadków dostawcy usług FM operują na działających instalacjach budynkowych. Wyjątkiem są projekty partnerstwa publiczno-prywatnego, które mamy przyjemność realizować. Możliwość konsultacji i wyboru technologii adekwatnych do potrzeb na etapie projektowania inwestycji daje bowiem wymierne korzyści w realizacji długoterminowych kontraktów.
Tam, gdzie naszą rolą jest utrzymanie techniczne już funkcjonującego obiektu, również mamy dużo możliwości optymalizacji zużycia energii. Wiedza jest potęgą – im więcej danych na temat źródeł i kosztów energii, tym większy wachlarz rozwiązań możliwych do zaimplementowania, dlatego też proponujemy naszym klientom kompleksowy audyt energetyczny, który ma na celu analizę możliwości optymalizacji oraz adaptacji palety rozwiązań. Pozwala on zdefiniować, jakie urządzenia są krytyczne (którym należy zapewnić zasilanie) oraz które systemy są największym obciążeniem i wymagają określonych działań. W analizie niezwykle pomocne są mierniki i analizatory mocy. Dzięki pozyskanym z nich danym, a także obserwacjom i doświadczeniu możemy wskazać zarówno krótko- (tzw. quick wins), jak i długoterminowe (long-term) rozwiązania optymalizujące zużycie energii.
Rozwiązania dostępne „od ręki”, takie jak aktywne zarządzanie systemem BMS, m.in. optymalizacja pracy instalacji HVAC i automatyczne wyłączanie urządzeń oraz oświetlenia w przestrzeniach, z których nie korzystają użytkownicy, dostosowanie harmonogramu funkcjonowania urządzeń do rytmu aktywności pracowników, pozwalają wygenerować spore oszczędności. Warto przy tym pamiętać, że automatyka budynkowa jest dokładniejsza niż człowiek, a połączenie danych z obiektu np. z prognozami pogody pozwala dostosować pobór mocy zapewniający komfort pracy do warunków zewnętrznych.
W kolejnym kroku możemy zaproponować implementację rozwiązań, które wymagają większych inwestycji, ale zapewniają bardziej długofalowe korzyści. Wśród nich znajdują się m.in. chłodzenie adiabatyczne, automatyzacja pompowni chłodu, modernizacja instalacji wentylacyjnej, zastosowanie efektywnych filtrów powietrza w centralach wentylacyjnych, wprowadzenie strażnika mocy i odnawialnych źródeł energii.
Wskazane rozwiązania technologiczne nie wyczerpują palety możliwych rozwiązań. Jako dostawca usług FM na bieżąco obserwujemy rynek i zmiany w przepisach, aby właściwie odpowiadać na potrzeby klientów. Wciąż jednak u podstaw zmian leży czynnik ludzki – współpraca z zarządcą budynku, edukacja jego użytkowników, przygotowanie rekomendacji i wytycznych (również na poziomie regulaminu nieruchomości) są kluczem do sukcesu dla efektywnego zarządzania energią.
Przesyłanie i rozdział energii elektrycznej stanowi niezwykle złożony i dynamiczny obszar, który jest kluczowy dla funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Postęp technologiczny, rosnące zapotrzebowanie na energię oraz zmieniające się priorytety ekologiczne i ekonomiczne kształtują przyszłość tego sektora.